, ,

[RN53] Czy skala MIKRO to nasza przyszłość również w nieruchomościach? Gość: Tomasz Stawiarz

Author

Wokół mikrokawalerek, wynajmu krótkoterminowego, airbnb, aparthoteli itp jest wiele kontrowersji.

Bo po pierwsze czy można 15-sto metrowy lokal nazwać mieszkalnym? Albo czy wynajem mieszkania na krótkie terminy to jest wynajem na cele mieszkalne?

Ustawa ściśle reguluje wielkość minimalnego lokalu mieszkalnego na poziomie 25 m kw, co nie przeszkadza wielu deweloperom budować mikrokawalerki o mniejszej powierzchni i sprzedawać je jako lokale usługowe.

Przepisy zdecydowanie nie nadążają za kreatywnością inwestorów i technologią. Dopiero teraz niektóre kraje wprowadzają regulacje określające najem krótkoterminowy, a wiele z nich wciąż jeszcze się za to nie zabrała.

No i w końcu dla mnie najważniejsze pytanie czy świat będzie szedł w kierunku mikroskali lokali mieszkalnych?

Nie jestem fanką futurystycznych filmów, ale jak próbuje sobie przypomnieć jakikolwiek z nich to w większości takich produkcji ludzie mieszkają w małych pomieszczeniach – celach, począwszy od Seksmisji, Matrix’a czy Atlasu Chmur jaki ostatnio oglądałam.

Japonia, która często wyznacza trendy technologiczne już dawna oferuje noclegi w tzw hotelach kapsułowych. Z ciekawości zerknęłam na booking i muszę przyznać, że jest ich naprawdę sporo co potwierdza fakt, że ten biznes musi się tam “kręcić”.

Czy to oznacza, że ten trend przyszedł także i do nas?

Jak wiesz pracuję od lat jako pośrednik nieruchomości i pewnie Ameryki nie odkryję przed Tobą, jeżeli powiem, że z roku na rok spada liczba chętnych na domy czy duże lokale mieszkalne. Ekonomia niestety jest okrutna, ceny za metr coraz wyższe, a przecież lepsze jest “ciasne ale własne” mieszkanie.

Inwestorzy liczą ROI na kalkulatorach i o zgrozo wychodzi na to, że ceny za najem mieszkań wcale nie drożeją, ani nie rosną proporcjonalnie do rosnącego metrażu. Więc skoro mogą zaoszczędzić na obcięciu metrów z mieszkania i uzyskać niemalże taki sam czynsz z najmu, to dla nich czysta gratka. Najemcy nie chcą płacić większego czynszu za większy metraż, więc inwestorzy coraz chętniej kupują coraz to mniejsze lokale i tak się koło zamyka.

Mówi się, że pieniądz rządzi światem, a ja tak sobie myślę, że raczej prosty rachunek zysków i strat.

Posłuchaj wywiadu z Tomaszem Stawiarz, który jest inwestorem i deweloperem. Z powodzeniem realizuje projekty inwestycyjne w oparciu o budowę mikrokawalerek. Sam sobie odpowiedz, czy ten rodzaj inwestowania może być dla Ciebie ciekawy. A ja z kolei liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzu na blogu.

LINKI:

Tomasz Stawiarz http://www.connectandinvest.pl/

Ruszamy Nieruchomości https://www.facebook.com/ruszamyN/

Music by audionautix.com

Oceń podcast Ruszamy Nieruchomości

Jeżeli słuchasz na iPhone w aplikacji podcast:

 1. wpisz w wyszukiwarce w aplikacji RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 2. w sekcji Podcasty kliknij na RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 3. przejdź do zakładki Recenzje,

 4. naciśnij link Napisz recenzję.

  Uwaga: program wymaga zalogowania na swoje apple ID.

   Jeżeli słuchasz na komputerze zobacz jak możesz to zrobić z PC:

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

 1. wejdź na stronę www.stitcher.com/podcast/ruszamy-nieruchomosci lub poszukaj podcast RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI w wyszukiwarce na stronie www.sticher.com

 2. przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno Show Ratings and Reviews,

 3. kliknij na link Write a review.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Article